YOU HAVE TO BE LOGGED IN FOR THE VISIBILITY OF ENTIRE FORUM.

Lobby, profile and..

User avatar
Buke
Clan leader
Administrator
Clan leaderAdministrator
Czech Republic
Posts: 231
Joined: 05 Jun 2016, 21:31
Contact:

Lobby, profile and..

Postby Buke » 24 Sep 2016, 12:20

[+] English version
As you could already see, after a write an andress "http://black-scorpions.9e.cz/" you're not able to see a normal website, but you're able to see a new one - website lobby. It's a lobby of all my projects (instead of plugdj). This lobby brings more visitors to the websites of each project or new players for their servers. It works on the basis of individual connections. On the main page of each individual project you will see lobby, from which you can redirect to the website (with a different address /index.php) or server.
Image

Another news are our new profile fields, which I have made. It is a complete stylization of all parts of the profile, which is now much more cleaner for members and administrators.
Image

The latest innovation is the maintenance web. Everytime when I will doing some big changes on the web, this page will be turned on and everyone will see it except of me.
Image

Asi jste si už všimli, že po zadání adresy "http://black-scorpions.9e.cz/" vám vyběhne trošku jiná stránka, než na kterou jste zvyklí. Jedná se o website lobby všech mých projektů vyjma plugdj. Toto lobby přinese více návštěvnosti na dané projekty a podpoří je tak ve svém vývoji.
Celé to funguje na bázi jednotlivých propojení. Na každé hlavní stránce jednotlivého projektu vám vyběhne lobby, ze kterého se můžete přepojit na web (ten už je pod trochu jinou adresou a to /index.php) nebo se rovnou můžete připojit na server, na kterém probíhá největší expanze těchto projektů.
Image

Další novinkou jsou nové uživatelské profily, které jsem nedávno vytvořil. Jedná se o kompletní stylizaci všech částí profilu, která je teď jak pro běžné členy, tak i pro administrátory přehlednější.
Image

Poslední novinkou je maintenance web neboli web údržby. Pokaždé, když budu dělat na webu nějakou rozsáhlejší úpravu, zapne se tento web a všichni uvidí web údržby kromě mě.
Image
Image

Return to “News”Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest